24 února 2013

Recenze: Vlasta Burian - Král komiků

Největší obrázek výrobku Vlasta Burian – Král komiků

Autor: Karel Čáslavský
Ilustrátor: Milan Wolf
Počet stran: 160
Nakladatelství: Fragment

Anotace: 


Poznejte celou filmografii legendárního "krále komiků" Vlasty Buriana (1891–1962).

Filmový historik Karel Čáslavský vám nabízí:
- herecké začátky Vlasty Buriana ještě v němých filmech
- období třicátých let, kdy na vrcholu slávy a popularity točil až čtyři filmy ročně
- filmy z padesátých let, ve kterých bohužel dostával často role nehodné jeho talentu.Vlastní hodnocení: 


Na první pohled je patrné, že tohle není kniha o životě a díle Vlasty Buriana, jde totiž o rejstřík jeho filmů. Ať už se jedná o jeho nesmělé začátky či smutné konce. Kniha vznikla díky dávnému obdivu Karla Čáslavského k filmovému Burianovi. Všichni ovšem víme, že některé jeho filmy nebyly zrovna dokonalé, ale ty ostatní je dokážou skvěle zastínit.


Autor chtěl, aby byla kniha hezká i na pohled, což se mu rozhodně povedlo. Proto obsahuje nejenom údaje o jednotlivých filmech, výběry z recenzí, texty písniček, oblíbené citace, ale i nádherné reprodukce původních plakátů, programů i dalších reklam.


Karel Čáslavský do knihy zařadil přibližně 750 fotografií. Nejúžasnější na tom je, že většina z nich je zcela neznámá, protože byly pořízené přímo z filmového pásu.


Díky výčtu postav u jednotlivých filmů si připomenete tolik úžasných herců a hereček. Často jde i o zcela zapomenuté umělce, bez kterých by ale české pamětnické filmy nebyly tím, čím jsou.


Kniha vám přinese nejen poučení, ale i potěšení. To převážně…


Burianův životopis je podrobně popsán ve starší práci Antonína a Petra Králových (Vlasta Burian) a především ve dvou knihách Vladimíra Justa (Věc: Vlasta Burian a Mystérium smíchu).Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku.
Obálka i anotace jsou použity ze stránek nakladatelství Fragment, kde si můžete knihu zakoupit.

Žádné komentáře:

Okomentovat