28 dubna 2013

Recenze: Bohové Olympu - Znamení Athény

Největší obrázek výrobku Bohové Olympu – Znamení Athény
Autor: Rick Riordan

Přeložila: Dana Chodilová
Série: Bohové Olympu
Díl: 3
Počet stran: 527
Nakladatelství: Fragment

Anotace:

Chystá se velké setkání řeckých a římských polobohů. Posádka z Tábora polokrevných vyráží po moři na bitevním korábu Argo do Tábora Jupiter. Jejich plány však narušuje proroctví sedmi, které se začíná naplňovat. Skupina hrdinů se proto musí vydat do rodiště antických bohů, krajiny Mare Nostrum. Podaří se jim nalézt tajemná znamení bohyně Athény, která jim v boji proti zlu pomohou? Gaia, síla mocnější než všichni bohové, se dál probouzí a ohrožuje budoucnost civilizace. Čas ubíhá a posádka Arga se musí vydat do boje za záchranu lidstva...


Vlastní hodnocení: 

Po přečtení předchozího dílu, Neptunova syna, jsem myslela, že se snad zblázním. Autor celý příběh ukončil těsně před tím, na co jsem se nejvíce těšila. Teď však vím, že existují i mnohem horší konce, ale o tom až později. Hned na začátku chci podotknout, že třetí díl stojí za každou vteřinu našeho zoufalého čekání.

Kniha tentokrát popisuje dobrodružství všech našich hrdinů dohromady, přesto ale některé z nich čeká úkol, který musí vykonat sami. Setkáme se s velkým množstvím bohů a jejich děsivou rozdvojenou osobností. Mysleli jste si, že již po tolika přečtených dílech dotyčné bohy znáte? Velký omyl. Střet řecké a římské mytologie nám přinesl mnoho nových informací, potíží a samozřejmě i legraci.

Příběh je vyprávěn z pohledů Percyho, Annabeth, Piper a Lea. Autor má ve zvyku v tom nejnapínavějším momentě přeskočit na jinou postavu, zatímco čtenář má chuť trhat si vlasy. Přestože mě to v mnoha ohledech vytáčí, jde o účinný způsob, jak nás udržet pohlcené v dobrodružství, ze kterého se prostě nejde odtrhnout.

Znamení Athény jsem dočetla krátce po tom, co mi přišlo. Nemohla jsem však najít odvahu napsat na ni recenzi a stále jsem to odkládala. Věděla jsem, že kdybych tak neučinila, s velkou pravděpodobností by obsahovala mnoho zrovna nepříliš hezkých slov mířených na autora. I v tuto chvíli mě pohlcuje zlost, když si vzpomenu na ten naprosto brutální konec. Jak nám jen Rick Riordan mohl něco takového provést? Upřímně přiznávám, že jsem brečela jako želva.

Další výjimečností Riordanova psaní jsou i charaktery jeho postav. Žádná z nich není dokonalá či naprosto kladná. I ten největší hrdina má své problémy a nějaké chybičky.

Třetí díl série Bohové Olympu nám přináší spoustu intrik, manipulace a rozepří. Je to napínavý příběh plný akce, který si zamiluje snad každý čtenář.
Děkuji nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku. 
Obálka i anotace jsou použity ze stránek nakladatelství Fragment, kde si můžete knihu koupit. 

1 komentář:

  1. zrovna mám půjčenej první díl bohů olympu a jsem na ně zvědavá, jelikož percy mě hrozně bavil :)

    OdpovědětVymazat