02 března 2013

Recenze: Hraničářův učeň: Rozvaliny Gorlanu


Autor: John Flanagan
Originální název: Ranger´s Apprentice - The Ruins of Gorlan
Přeložila: Zdena Tenklová
Počet stran: 269
Sága: Hraničářův učeň
Díl: 1
Nakladatelství: Egmont


Anotace: 


Will je na svůj věk malý, ale zato je hbitý a neobyčejně bystrý. Celý život snil o tom, že se stane slavným rytířem jako otec, kterého nikdy nepoznal, ale do bojové školy na hradě Redmontu ho pro malý vzrůst nepřijmou. Místo toho se dostane do učení k Haltovi, tajemnému hraničáři, jehož záhadnou schopnost neviditelně se pohybovat lidé přičítají černé magii. Will se postupně učí používat zbraně hraničáře: luk a šípy, šedozelenou pláštěnku a houževnatého malého ponyho. Ačkoli Will nemá meč ani velkého koně, po kterých tolik toužil, zjistí, že dobrý hraničář je pro království stejně důležitý jako slavný rytíř. A když se s Haltem vydá na nebezpečnou výpravu do pustiny, aby vystopoval děsivé tvory, kteří se chystají zabít krále, zjistí nakonec, že hraničářské zbraně nejsou tak špatné…Vlastní hodnocení: 

Australský spisovatel John Flanagan začal s psaním knih díky svému synovi. Příběh o odvážném patnáctiletém chlapci ale zaujal i mnohé ostatní čtenáře. Proč se série Hraničářův učeň stala tak oblíbenou?

Česká republika je jednou z dvaceti zemí, ve které se knihy od Flanagana pravidelně objevují na seznamech nejlépe prodávaných knih. Na pulty knihkupců přišel tento svazek v roce 2008 a hned se umístil v první desítce nejprodávanějších knih u nás. 

Mohu bez přikrášlení říci, že spisovatel John Flanagan opravdu vrací děti zpátky ke čtení. Rozhodně však nejde pouze o děti, ale i o pár let starší generace. 

Kniha je napsaná opravdu poutavě. Příběh čtenáře naprosto pohltí a dosud nepřečtené stránky mizí téměř kouzlem. Díky rychlému spádu se tedy za chvíli ocitnete na poslední straně a ať už jste v jakémkoliv věku, pocítíte pravé dětské nadšení ze skvělé knihy. Čtenář ani nemusí být velký nadšenec fantasy, aby se do knihy plně ponořil, přesto začnete milovat každé slovo a celou ságou doslova žít

V knize se neustále něco děje, ale ne natolik, aby se v ději někdo ztrácel. Autor totiž vystihl přesně tu správnou míru

Nejlepší na tom všem je, že se člověk i zasměje. I ty nejděsivější bitvy či nejnapínavější okamžiky jsou podány tím pravým způsobem, aby se mohl čtenář v ten správný okamžik zasmát

Znám pouze několik knih, ve kterých se napětí a vtipnost tak skvěle doplňují. 

Neváhejte a knihu si přečtěte. Věřím, že v žádném případě nebudete litovat
Obyčejný lukostřelec cvičí, dokud nestřílí dobře. Hraničář cvičí, dokud nikdy nevystřelí špatně.
Pár slov o autorovi: 


Australan John Flanagan (1944) začal svoji profesní dráhu v reklamě, pak se stal spisovatelem a redaktorem na volné noze. Psal slogany pro televizi, propagační letáky, firemní videa a televizní komedie a je jedním z nejplodnějších australských autorů televizních scénářů.

Obálka i anotace jsou použity ze stránek nakladatelství Egmont, kde si můžete knihu zakoupit. 
Děkuji nakladatelství Egmont za poskytnutí recenzního výtisku.2 komentáře:

  1. Toto som si chcela už dávno prečítať, odporučili mi to už, tak dúfam, že sa k tomu dostanem, vyzerá to dobre 8)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Doufám, že si to přečteš, pro mě je to přímo srdcová záležitost :D

      Vymazat